Nyheder
Toyo Tires vandt en andenplads i den 8. runde i NLS
2. okt. 2023
Lørdag den 23. september fandt den 8. runde af Nürburgring Endurance Series (NLS8) sted. "Toyo Tires og Ring Racing" kunne fejre en andenplads i deres klasse.
I den 8. runde af NLS kvalificerede “Toyo Tires og Ring Racing” sig til førstepladsen for førte hovedløbet i den første halvdel. Alligevel var det konkurrerende holds BMW i anden halvdel af løbet i stand til at overhale dem. Efter den spændende kamp om førstepladsen, var holdet fra “Toyo Tires og Ring Racing” i stand til at opnå en andenplads efter 4 timers løb, og var glade for at have opnået den hurtigste omgang i SP10-klassen. I den samlede stilling er teamet fra “Toyo Tires og Ring Racing” nu også på andenpladsen i deres klasse.
Den sidste runde i denne sæson, NLS 9, vil finde sted den 7. oktober. I den sidste runde af NLS 2023, vil Proxes brand-ambassadør Takayuki Kinoshita endnu engang køre Toyo Tires bil og kæmpe om en sejr i klassen.
Menzies vinder Baja 1000 og World Desert Championship 2023
Bryce Menzies vinder på Toyo Tires
TC Corse SPK-holdet i 2. runde af Autobacs JEGT Grand Prix
Toyo Tires sponsorer det japanske e-Motorsportshol
Indledende TOYO TIRES CUP bliver afholdt 1. januar 2024
Toyo Tires vil være sponsor for kampen
Open Country stræber efter at vinde Baja 1000
Toyo Tires vil sponsorere to hold i Baja 1000
Toyo Tires fortsat partner med Toyota Auto Body Team
Toyo Tires deltager i Rallye Dakar 2024