Nyheder
Proxes-dæk OE på den nye Mazda CX-80
10. okt. 2024
Toyo Tires Proxes Sport-dæk i størrelsen 235/50 R20, vil fremover blive brugt som originalt udstyr til den nye MAZDA CX-80 crossover SUV, som Mazda Motor Corporation startede med at sælge i Japan den 10. oktober 2024.
![]() |
|
MAZDA CX-80 |
Proxes Sport |
(Toyo Tires har modtaget tilladelse fra Mazda Motor Corporation til at bruge dette billede af bilen til denne udgave. Reproduktion eller gengivelse er strengt forbudt.) |
Den helt nye Mazda CX-80-model blev udviklet med konceptet en "elegant og godt kørende SUV."
Proxes Sport-dækkene, der leveres til den nye bil har arvet teknologien fra Toyo Tires globale flagskibs-dæk-brand, Proxes-serien. Ved at opnå et højere niveau af balance i alle de forskellige former for ydeevne, der kræves af dækkene til Mazda CX-80, så som mindre rullemodstand, tør styrestabilitet, ydeevne ved vådt vejgreb og lydsvaghed vil dækkene, når de følger med bilen, give styrke med rolig kørsel af høj kvalitet.
Alan Ampudia vinder Baja 500
Toyo Tires samlede vindere af 57. udgave.
"Prime"-vurdering i ISS ESG Corporate Rating
Første gang virksomheden har modtaget en vurdering
Toyo Tires går med i FIA World Rally Raid-mesterskaberne
Akira Miura vil bruge Open Country-dæk.
Noair (luftløse) dæk brugt på Oaska-Kansai Expo
Elektriske vogne kører på innovative luftløse dæk
Ampudia vinder San Felipe 250
Anden samlede sejr i træk i år
Proxes-dækkonkurrence 2025 Nürburgring Langstrecken-Serie
Udvidet adgang og Toyota Gazoo-kørere tilføjet
Partnerdag hos Gamba Osaka
"Ichi-gan"-begivenhed afholdt siden 2022
Toyo Dæk er et "sundheds- og produktivitetsstyringsbrand"
også anerkendt som en "White 500"-virksomhed
Proxes Comfort vurderet til "Good' i Auto Bild-test
Dæk anbefalet for fjerde år i træk